„Sam fakt, że myślisz o tym, czy będziesz dobrą Mamą świadczy o tym, że Nią Jesteś ”.
Kobieta sama sobie jest zagadką, a jej rozwiązaniem jest ciąża. Weź pod uwagę Przyszła Mamo, że łączny wydatek energetyczny kobiety podczas porodu jest porównywalny do maratonu na dystansie ponad 42 km. Warto wiec się do tego dobrze przygotować. Badania wykazują, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne podczas ciąży są bezpieczne i mogą przynosić krótko i długoterminowe korzyści dla mamy i dziecka.
Tylko jak intensywnie, ile razy w tygodniu, jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać?
Jeśli jesteś Kobietą prowadzącą siedzący styl życia możesz rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne już w 8 tygodniu niepowikłanej ciąży. Jeżeli Twoje życie jest bardziej aktywne i systematycznie ćwiczyłaś przed zajściem w ciążę możesz utrzymać swój schemat ćwiczeń aż do 60 minut wysiłku o średniej intensywności, 5 dni w tygodniu przez cały okres niepowikłanej ciąży. Ilość sesji treningowych jest sprawa bardzo indywidualną i zależy od stopnia wytrenowania mamy, jej stanu zdrowia, uwarunkowań genetycznych itp. Zawsze najlepiej porozmawiać z wykwalifikowanym trenerem, który pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj wysiłku i wesprze w Twoich działaniach.
Co wybrać w gąszczu dyscyplin sportowych i mnóstwa możliwości w rekreacji ruchowej?
Jazda na rowerze stacjonarnym, spacer, nordic walking, pływanie i trening prozdrowotny fitness (zdrowy kręgosłup, joga dla mam, relaks, etc ). są najbardziej zalecanymi formami z uwagi na minimalne ryzyko urazów fizycznych.
Do jakiego momentu możesz ćwiczyć?
Możesz podejmować umiarkowane ćwiczenia fizyczne aż do porodu. Jedynym przeciwwskazaniem może być tu zagrożenie wcześniejszym niż przewidywano terminem porodu, na skutek rozwierania się szyjki macicy lub innych zagrażających ciąży stanów. Najlepiej pozostawać w systematycznej współpracy ze swoim lekarzem (systematyczna kontrola i zaświadczenie potwierdzające zgodę na aktywność fizyczną) i trenerką/em zajęć ruchowych.
Korzyści wynikające z uprawiania aktywności fizycznej w czasie ciąży są oczywiste i dla przyszłej mamy i jej dziecka i już nikt nie powinien się dziwić, ze kobiety pragną dbać o swoje zdrowie, chcą podnosić świadomość w zakresie szeroko rozumianej kultury fizycznej.
Jakie są korzyści dla przyszłej mamy trenującej systematycznie?
- Zdecydowanie lepsza ogólna sprawność fizyczna i wydolność układu oddechowo-krążeniowego zarówno w czasie ciąży jaki po porodzie,
- Mniejszy przyrost masy ciała i mniejsze odkładanie się tłuszczu w czasie ciąży, jak również krótszy okres utrzymywania się ich po porodzie,
- Lepsze ogólne samopoczucie, mniejsza podatność na stres fizyczny i psychiczny w czasie tego wyjątkowego stanu i po porodzie,
- Krótszy poród, rzadsze powikłania,
- Szybszy powrót do formy po porodzie.
Biorąc pod uwagę powyższe punkty, ćwiczenia są bardzo ważne, jednak powrót do regularnego treningu po rozwiązaniu może nastąpić dopiero po około 6 tygodniach po porodzie, po cięciu cesarskim nieco dłużej.
Jakie są korzyści dla dziecka wynikające z umiarkowanego wysiłku?
- Zmniejszona częstość stanów zagrożenia płodu – zarówno w czasie ciąży jak i podczas porodu,
- Szybszy rozwój psychomotoryczny już w momencie porodu i przez pierwsze 5 lat życia,
- Zmniejszająca się ilość tkanki tłuszczowej w 5 roku życia,
- Prawdopodobnie (badania są prowadzone) korzystniejsze wartości wszystkich tych parametrów w życiu dorosłym.
Ciekawostka:
Zaobserwowano, że słuchanie muzyki Mozarta (która jest jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku) wpływa bardzo korzystnie na liczbę połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgowymi. Dzieci, których mamy słuchały takiej muzyki (na przykład: podczas systematycznych zajęć rodzą się radosne, spokojne, intensywniej gaworzą, szybciej uczę się siadać, a w szkole odnoszą większe sukcesy- są bardziej kreatywne, bogatsze emocjonalnie).
Życzę powodzenia – w razie pytań chętnie pomogę.
BB.